O nás – jak včelaříme my

Vítám Vás na našich stránkách přátelé,

jmenuji se Martin Šimek a snažím se býti včelařem. Ano, čtete dobře, opravdu jsem použil slovo „snažím“ a hned vysvětlím proč. Důvodů lze zmínit hned několik, ale ten hlavní je bezpochyby velká úcta k tomuto oboru a přátelům včelařům, kteří se této bohulibé činnosti věnují mnohá desetiletí. Neustálé učení se novým věcem a pokora k matce přírodě, která mne nepřestává překvapovat a udivovat zároveň, může být důvodem dalším. Takto by šlo pokračovat na mnoho stran, ale to není účelem těchto řádků. Včelaření pro mne zkrátka představuje zálibu, koníčka, radost ale i dřinu, kopu starostí a velkého konzumenta času, jenž bohužel jinde potom schází.

Jak jste si mohli všimnout v hlavičce našich stránek nebo například na etiketách našich sklenic s medem, včelařím v kraji, který se dříve nazýval Jesenickou pahorkatinou. Hned v úvodu říkám, že zde není žádná spojitost s Jeseníky, ale název je odvozen od obce, dnes již městise, Jesenice u Rakovníka. A ze slova (města) Rakovník vznikl dnešní název – Rakovnická pahorkatina. Je to oblast převážně zemědělská s minimální urbanizací a tím i s relativně nízkou zalidněností. Malé vesničky, té mé přezdívám Obydlená Zatáčka, jsou zaklíněné mezi drobné kopečky a krásné smíšené lesy. Ve své podstatě zdejší kraj není ničím vyjímečným, není moc známým a nebál bych se říci, že je jednoduše „obyčejný“. A stejně „obyčejný“ je i náš med. Proč říkám obyčejný? Protože je to opravdu „jen“ pravý obyčejný a poctivý med. Nehledejte u něj, prosím, žádné květnaté atributy a označení jako BIO a podobně, ale za to si můžete být jistí, že je to MED, nic víc a nic míň. MED se všemi pozitivními vlastnosti, které má mít. Ještě před několika lety by toto konstatování mohlo působit až úsměvně, ale v dnešní době je spíše vzácností. A i proto sklenice dobrého medu nezřídka poslouží i jako vítaný a originální dárek. Z tohoto důvodu se snažím i o patřičný vzhled každé sklenice, neboť obal nejen prodává, ale měl by i potěšit.

Včelaření to jsou úly, včelnice, rámky, vybavení medárny a další věci, které ve finále přinášejí, nebo by alespoň měly přinášet, výsledné produkty. Aby jste si mohli udělat bližší představu o tom, jak to chodí u nás, probereme nejdůležitější aspekty.

V současnosti máme jednu rozšířenou venkovní včelnici s volně rozmístěnými nástavkovými úly rámkové míry 39x24cm. Máme tedy dostatek prostoru i pro budoucí rozšiřování. Na včelnici a nejen tam nám pomáhají dva motorizovaní pomocníci a jeden pojízdný sklad. Zmiňované nástavkové úly si vyrábíme sami. To znamená, že jednotlivé nástavky, dna i víka jsou naší výroby, byť přiznávám bez mučení, že když je nejhůř a času málo, tak si také někdy vypomůžeme nákupem. Rámkové přířezy i mezistěny samozřejmě kupujeme.

Naším hlavním krédem a prioritou je poctivý med a k tomu rčení „Čistota, půl zdraví“. Z tohoto důvodu máme novou medárnu a veškeré potřebné vybavení z nerezové potravinářské oceli. Když si potom otevřete sklenici našeho medu, můžete si být jistí, že med v ní nepřišel do kontaktu s žádným jiným materiálem než se zmiňovaným nerezem nebo sklem. Hliníkové konve, plastové kbelíky ani plechové sudy u nás nehledejte, neboť je nepoužíváme. Med plníme výhradně do originálních, nových a čistých sklenic Českého svazu včelařů a pevně uzavíráme patřičným víčkem. Každá sklenice je ještě zkontrolována na váze opatřena naší etiketou a visačkou. Pokud Vás toto povídání zaujalo a chcete svou představu o naší činnosti doplnit o nějaký ten obrázek, jukněte do naší fotogalerie. Nemáme se za co stydět a rádi se pochlubíme…

V závěru bych jen upozornil, že mé včelaření rozhodně není jen o mě, a proto jste si také zajisté všimli použitého množného čísla. Je to proto, že bez podpory a tolerance rodiny by to zkrátka nešlo. Nejen že občas přiloží ruku k dílu a pomohou tam, kde je třeba, ale i pochopení, že v sezóně jsem více u včel než doma stojí určitě za poděkování.

Věřím, že Vám náš med bude chutnat a prosím, pokud budete spokojeni, řekněte to všem. A pokud nikoliv, řekněte to mě…

 
S úctou, Váš včelař Martin Šimek