Vážení přátelé,

jmenuji se Martin Šimek a snažím se býti včelařem. Ano, čtete dobře, opravdu jsem použil slovo „snažím" a hned vysvětlím proč. Důvodů lze zmínit hned několik, ale ten hlavní je bezpochyby velká úcta k tomuto oboru a přátelům včelařům, kteří se této bohulibé činnosti věnují mnohá desetiletí. Neustálé učení se novým věcem a pokora k matce přírodě, která mne nepřestává překvapovat a udivovat zároveň, může být důvodem dalším. Takto by šlo pokračovat hodně dlouho, ale to není účelem těchto řádků. Včelaření pro mne zkrátka představuje zálibu, koníčka, radost ale i dřinu, kopu starostí a velkého konzumenta času, jenž bohužel jinde potom schází.Jak jste si mohli všimnout v hlavičce těchto stránek nebo například na etiketách sklenic s medem, včelařím v kraji, který se dříve nazýval Jesenickou pahorkatinou.

Hned v úvodu říkám, že zde není žádná spojitost s Jeseníky, ale název je odvozen od obce, dnes již městise, Jesenice u Rakovníka. A ze slova (města) Rakovník vznikl dnešní název – Rakovnická pahorkatina. Je to oblast převážně zemědělská s minimální urbanizací a tím i s relativně nízkou zalidněností. Malé vesničky, té mé přezdívám Obydlená Zatáčka, jsou zaklíněné mezi drobné kopečky a krásné smíšené lesy. Ve své podstatě zdejší kraj není ničím výjimečným, není moc známý a nebál bych se říci, že je jednoduše „obyčejný". A stejně „obyčejný" je i náš med. Proč říkám obyčejný? Protože je to opravdu „jen" pravý obyčejný a poctivý med. Nehledejte u něj, prosím, žádné květnaté atributy a označení jako BIO a podobně, ale za to si můžete být jistí, že je to MED. Nic víc a nic míň. MED se všemi pozitivními vlastnosti, které má mít. Ještě před několika lety by toto konstatování mohlo působit až úsměvně, ale v dnešní době je spíše vzácností. A i proto sklenice dobrého medu nezřídka poslouží i jako vítaný a originální dárek. Z tohoto důvodu se snažím i o patřičný vzhled každé sklenice, neboť obal nejen prodává, ale měl by i potěšit.

V současnosti mám jednu venkovní včelnici s volně rozmístěnými nástavkovými úly rámkové míry 39x24cm od přítele včelaře pana Břinka. V samotných začátcích jsem se snažil o výrobu svých úlů, ale velmi záhy jsem zjistil, že ďábel spočívá v detailech a těch se v domácích podmínkách téměř dosáhnout nedá.

Naším hlavním krédem a prioritou je poctivý med a k tomu rčení „Čistota, půl zdraví". Z tohoto důvodu máme novou medárnu a veškeré potřebné vybavení z nerezové potravinářské oceli. Když si potom otevřete sklenici našeho medu, můžete si být jistí, že med v ní nepřišel do kontaktu s žádným jiným materiálem než se zmiňovaným nerezem nebo sklem. Hliníkové konve, plastové kbelíky ani plechové sudy u nás nehledejte, neboť je nepoužíváme. Med plníme výhradně do originálních, nových a čistých sklenic Českého svazu včelařů a pevně uzavíráme patřičným víčkem. Každá sklenice je ještě zkontrolována na váze opatřena naší etiketou. S těžkou prací na včelnici a nejen tam pomáhají dva motorizovaní pomocníci a jeden pojízdný sklad. Pokud Vás toto povídání zaujalo a chcete svou představu o naší činnosti doplnit o nějaký ten obrázek, jukněte do naší fotogalerie. Nemáme se za co stydět a rádi se pochlubíme...


 

Jako všechno, tak i mé včelaření mělo a má svůj vývoj. Když jsem v roce 2014 se včelařením začínal, byl jsem na bodě nula s vědomostmi, ale i s vybavením. Postupně jsem objevoval, jak včely fungují a co potřebují, ale zároveň jsem přicházel na to, co potřebuji já, abych se o ně mohl starat. Dalším stádiem bylo zamyšlení nad tím, co potřebuji, abych se mohl o včely starat a zároveň stíhal i něco jiného. Úlů totiž přibylo, ale času zůstalo stejně. Jinými slovy na začátku si zkrátka nekoupíte profesionální vybavení, abyste včelařili ve třech úlech, ale jakmile počet včelstev navýšíte, zjistíte, že to takhle prostě nejde a musíte zainvestovat. Už si zkrátka nevystačíte s medometem na kliku, už neodnesete všechny nástavky plné medu vlastní silou či nerozmícháte 400l cukerného roztoku při letním krmení v zahradní konvi. Podobná situace nastala při pohledu na potřeby zákazníků. Proto jsem se v roce 2020 rozhodl pro radikální proměnu. Vylepšení si vyžádaly webové stránky, etikety i samotné logo, které sloužilo prvních 6 let. Jenom tak je jednoduše možné nabídnout med z Jesenické pahorkatiny lidem i firmám. Tak aby mohl posloužit k reprezentaci, obdarování nebo prostě k pochutnání.

V závěru bych jen upozornil, že mé včelaření rozhodně není jen o mě, a proto jste si také zajisté všimli použitého množného čísla. Je to proto, že bez podpory a tolerance rodiny by to zkrátka nešlo. Nejen že občas přiloží ruku k dílu a pomohou tam, kde je třeba, ale i pochopení, že v sezóně jsem více u včel než doma stojí určitě za poděkování.


Věřím, že Vám náš med bude chutnat a prosím, pokud budete spokojeni, řekněte to všem. A pokud nikoliv, řekněte to mě, abych se mohl polepšit...

 

S úctou, Váš včelař Martin Šimek