PF 2018 aneb Veselé Vánoce

Ten čas hrozně letí. Přijde mi, že to není tak dávno, co jsem psal přání k loňským Vánocům, a už tu máme zase polovinu prosince. Hmm, co na to říci..? Snad jen to, že tento pocit nebudu mít jen já, ale budeme na tom všichni velmi podobně. Žijeme v době, kdy neustále někam spěcháme, nestíháme a seznam věcí, které zbývá udělat, se natahuje místo toho, aby se zkracoval. Hlavním měřítkem dneška jsou peníze v jakékoliv podobě a věčně zvonící mobil celé situaci moc nepřidá. Nebojte, nechci moralizovat nebo vyzývat k asketismu. Jen jsem si vzpomněl na projev jednoho církevního hodnostáře, který radil, abychom celý adventní čas strávili v klidu, bez zbytečného shonu, s rodinou a připravovali se na vánoční svátky. Hmm… Skvělá rada od někoho, kdo rodinu nemá a sám si nevydělá ani na slanou vodu. Byť má samozřejmě pravdu….

Já bych vám, milí přátelé, chtěl poradit něco trochu jiného. Zkuste před Štědrým dnem vyšetřit alespoň několik dnů volna, vypněte mobilní telefony a jedním velkým nákupem skoncujte i s přeplněnými supermarkety. Ozdobte si vánoční stromeček s předstihem a na malou, malinkatou chvilku zkuste zastavit a popřemýšlet nad věcmi, na které jinak není čas. Nad lidskými hodnotami, nad přírodou a nad světem…

Přeji vám z célého srdce, aby se vám to povedlo. Abyste strávili Vánoce se svými blízkými v klidu, v radosti a samozřejmě ve zdraví. Užívejte si a nechte ten divný dnešní svět někde daleko. Alespoň na těch pár dnů…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *