Odběr zimní měli

20170108_131332
Nastal čas na povinné vyhodnocení úspěšnosti boje proti roztoči Varroa Destructor. K tomuto vyhodnocení se využívá spad měli, ve které se hledají zmínění roztoči, jenž přirozeně uhynuli. Z tohoto počtu se následně dopočítávají počty roztočů aktivně působících ve včelstvu. Vše probíhá ve státem akreditované laboratoři, a proto naším jediným úkolem je měl odebrat, pečlivě ji usušit a odevzdat.

Výhláškou stanová povinnost je však také jedinečnou příležitostí dozvědět se, jak se našim včelkám zimuje. Z napadané měli se toho dá lecos vyčíst a případně i napravit.

A jedna rada na závěr. Do laboratoře se samozřejmě odesílá měl bez včelích mrtvolek, ale kdo je má vybírat…? Pokud nemáte po ruce cvičenou Popelku s hejnem holubů, vypůjčete si z kuchyně své drahé polovičky cedník. Nejlépe takový ten starý hliníkový s velkými dírami. Bude nadávat, to je jasné, ale stojí to za to. Věřte mi.

Tak jdeme na to…

20170108_134737

 

2 komentáře u „Odběr zimní měli“

  1. Vyzkoušel jsem květový med tekutý i pastovaný a ve srovnání s produkty jiných včelařů (mám k dispozici výrobky dalších tří) mne i manželku tento nejvíc oslovil – kvalitou i chutí je tento med vynikající.
    Celá rodina chodí mlsat 🙂
    Mohu jen doporučit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *