Krystalizace medu

O krystalizaci medu se toho napsalo již spoustu a i v tomto mém blogu byste našli příspěvěk někdy z minulého roku včetně „osvětového“ letáčku od Českého svazu včelařů. I přesto jsme letos ( a určitě nejen my a nejen letos) bombardováni dotazy našich zákazníků, jestli už máme ten tekutý med…

Odpověď je vždy stejná. Tekutý med samozřejmě máme, ale jen cca 3 týdny po jeho vytočení ze včelího úlu. Potom prostě a jednoduše zkrystalizuje. A víte proč zkrystalizuje? No protože je to med a je kvalitní.

Pokud Vám někdo prodá, nejčastěji v supermarketech, med, který Vám ani po roce nezkrystalizuje, tak si můžete být jistí, že to není čistý med a nebo že ho někdo poškodil vysokou teplotou okolo 100C. Přehřívání medu nebo tzv. „nastavení“ medu cukrem je nejčastější způsob, jak se tito pochybní prodejci snaží vyhovět touze spotřebitelů po možnosti sáhnout v zimě po sklenici medu a zamíchat si jej rychle do vychlazeného jogurtu a stihnout autobus do práce..

Řešení samozřejmě existuje, i když chcete jíst opravdový a kvalitní med, jen to dá více práce. Med lze šetrně rozehřát teplotou do 40C, ale počítejte s tím, že za zmiňované cca 3 týdny na tom bude stejně. Neskladujte jej v lednici, ale v temnu nejlépe při pokojové teplotě. Zkuste ochutnat pastovaný med, který je roztíratelný pořád i za hlubokých mrazů. Přitom je to pořád stejně kvalitní med,jen se před naplněním do sklenice několik dnů míchal. Preferujte medy s pozdnější snůšky nebo medy z medovice. Ty mají méně pylových zrnek, které jsou základem pro tvorbu krystalů, a krystalizují později. Nic však není zadarmo, a proto pozdější krystalizace a výraznější chuť je vykoupena výrazně nižším aroma, které mají časné jarní medy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *